İstanbul Kartal İlçe Halk Kütüphanesi

TOLSTOY- İNSAN NE İLE YAŞAR

İNSAN NE İLE YAŞAR.jpg

İnsan ne ile yaşar Tolstoy un en beğenilen kitaplarından biridir. 

            İnsan ne ile yaşar ana fikri yaşamın anlamı, yaşama amacımız vs insanlığın neden yaratıldığı ile alakalı bütün neden ve sonuçları, insanlara nelerin yetmediği ve doyumsuz olduğu, durumu birileri soruyor, durumu birileri anlatıyor. sözcüklere ile anlatamadığımız hislerimizi kaleme alıyor.
            insan ne ile yaşar konusu Kitabın bir bölümünde bu bölüm kitaba da ismini verir insan ne ile yaşar kısımı bir meleğin Allah tarafından verilen emri yerine getirmemesi üzerine dünyaya indirilerek üç soruya cevap vermesi istenir melek bu üç soruyu yaşayarak öğrenir.
Herkesini gerçekten okuması gerekene bu kitap hikayelerden oluşmaktadır. 


          insan ne ile yaşar kısa özeti olarak Çok değişik bir hikaye olan insan ne ile yaşar, ayakkabı tamircisi olan Simon'un kürk almak için evinden çıkmasıyla başlıyor. Kürk almak için dışarı çıkan simon  eşinin istediği kürkü alamıyor evine gitmeden önce üzüldüğü ve efkerlandığı için  içiyor.Eve dönerken bir türbenin yanında soğuktan donmak üzere olan  Mihael'i buluyor.Onu evine götürüyor. Fakat evine gittiğinde kürkün olmadığın gören Simon'un eşi, birde üstelik eve sokaktan çıplak bir adam getirdiğini görünce simona kızıyor.Simon'un ona tanrıyı hatırlatmasıyla yumuşayan kadın, karınları aç olan Mihael ve Simon'a yemek hazırlıyor ve Mihael'in yüzünün gülmesini sağlıyor,